Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo to s námi myslí dobře a kdo nejlépe

16. 02. 2017 7:13:43
Na konci minulého roku se v jeden den potkaly na internetu dva rozhovory, jeden s ředitelem Pražské plynárenské, Pavlem Janečkem, druhý s profesorem ekonomie, Didierem Cossinou.

Pan ředitel Janeček hovoří o výhodách veřejného vlastnictví energetické infrastruktury, kdy Pražská plynárenská je více než dva roky v majetku hlavního města Prahy, a podporuje také v rozhovoru myšlenku jednoho velkého holdingu městských firem pražských. Profesor Cossina z pozice akademika působícího mimo jiné ve finanční sféře rozvíjí teorii o zodpovědnosti zejména velkých firem, zodpovědnosti nejen vůči akcionářům, ale celé společnosti, a vyzvedává důležitost hodnotového řízení firem.

Zdá se, že se nám svět za posledních deset let překlopil vzhůru nohama v názoru na vlastnictví a zodpovědnost s ním spojenou. Jak ono to vlastně je, a co je pro nás obyvatele, zákazníky, plátce daní a čtenáře blogů to správné?

Připomíná mi to příhodu z návštěvy New Yorku před několika lety. Při procházce po Manhattanu mne upoutala starší budova. Při bližší prohlídce jsem zjistil, že se jedná o původní městskou poštu ze začátku minulého století, spolu s běžným provozem právě také v jejích prostorách probíhala výstava o likvidaci komunálního odpadu ve městě New York. Jelikož byla výstava zdarma, tak jsem se jako správný Čech rozhodl, že toto vzrušující téma shlédnu. Technicky pokročilou likvidací odpadu se zabývali už původní holandští osadníci nového Amsterodamu v sedmnáctém století, město však do konce občanské války nemělo organizaci zabývající systematickým svozem odpadu a regulací jeho produkce a během osmnáctého století se zásluhou rostoucí populace městská hygiena dostala do tristního stavu. Na výstavě mi ze spousty dokumentů utkvěla v hlavě vyhláška zakazující v oblasti Manhattanu chov více jak dvou vepřů v suterénu jednoho domu. Po skončení občanské války však najmula městská rada bývalého jižanského důstojníka, který zavedl do likvidace odpadu komplexní systém a disciplínu. V průběhu desetiletí se samozřejmě z odpadového hospodářství v dnes desetimilionovém městě stal obrovský business. Díky téměř stopadesátileté kontinuitě systému se od občanské války do současnosti vystřídala evolučně celá řada forem a typů vlastnictví této městské společnosti – soukromé, státní, městské, různé hybridy. A to důležité na závěr – autoři výstavy si pochopitelně kladli otázku, která forma vlastnictví je pro město a jeho obyvatele ta nejvhodnější. V tomto srdci amerického kapitalismu došli k závěru, že forma a struktura vlastnictví společnosti vůbec není důležitá, důležité je pouze a jen, zda je management té či oné společnosti seriózní nebo ne.

Nemáte tedy prosím někdo z Vás excelovou tabulku, která by hodnotila serióznost manažerského přístupu, mohli bychom ji poskytnout pražské městské radě, případně i profesoru Cossinovi.

Autor: Jaroslav Linhart | čtvrtek 16.2.2017 7:13 | karma článku: 7.05 | přečteno: 212x

Další články blogera

Další články z rubriky Hyde park

Karel Kužel

Tři hlavní otázky

Filosofie - náboženství - ideologie. Jak spolu souvisejí? Co řeší a co přinášejí? O tom mluví moje pojednání neodborné, nevážné a nezodpovědné.

22.6.2017 v 18:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Petr Gabriel

Zajímavé a mnohdy rozhodující detaily usměrňují postup konstruktérů k novým technologiím.

Na technologiích pro stržení věží WTC se pracovalo již od doby, kdy byl ředitelem CIA Bush starší. Proč se objevovalo tolik nenávisti k této hranaté věži již od jejího postavení? Byly odvozené od konstrukčního systému IBM v Seatlu

9.6.2017 v 22:23 | Karma článku: 4.64 | Přečteno: 200 | Diskuse

Petra Kišová

Panychida za diskuse aneb Jak jsem přišla o plody blogerského úsilí

To je tak, když blogerka usne... ne zrovna na vavřínech, ale v bublině nečinnosti a nečtenosti. Pak se jednoho dne probere a zjistí, že ji okradli a cosi je nenávratně pryč.

7.6.2017 v 16:16 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 381 | Diskuse

Vladimír Samiec

Tak nám kuřáky vyhnali do ulic

Právě dnes začal platit zákon, který nás všechny, ať chceme, nebo nechceme, má chránit před následky kouření a jiných návykových látek. To že tento zákon zasahuje do svobody majitelů restaurací, aby si svobodně rozhodli, zda ...

31.5.2017 v 19:05 | Karma článku: 21.57 | Přečteno: 506 | Diskuse

Jan Hulík

Haagská úmluva

Haagská úmluva se týká mezinárodního únosu dětí, která byla v Haagu přijata 25.října 1980.Česká a Slovenská Federativní Republika ji podepsala 28.prosince 1992. Úmluva vstoupila pro Českou Republiku v platnost 01.března 1998.

24.5.2017 v 11:00 | Karma článku: 5.39 | Přečteno: 132 | Diskuse
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 212

Manažer a optimistický snílek, profesně se orientuji na projekty v oblasti komerčních nemovitostí a energetiky.



Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.